Ślub

TAGI: związek

ślub
Ślub jest ważnym wydarzeniem w życiu
Być czy nie być…na zawsze razem – Oto jest pytanie!
Pierwsza ważna decyzja przed Wami Zakochanymi to taka, czy w ogóle chcecie się pobrać :) Jeśli zaś na ręku panny lśni już piękny pierścień, to czas pomyśleć, jaki charakter ma mieć ślubna ceremonia. Drugą ważną decyzją jest zatem wybór rodzaju ceremonii – ślub cywilny, czy kościelny, kameralny, w gronie najbliższych czy też może w gronie najbliższych, bliższych, mniej bliskich i bardzo nie bliskich, ale z tzw. „pompą”. Powinniście zastanowić się, czy chcecie robić przyjęcie weselne, czy tylko obiad rodzinny. Niewątpliwie jest to związane zarówno z Waszymi preferencjami – w końcu to Wasz ślub i Waszymi wyobrażeniami na temat tego, jak ma wyglądać ten dzień.
 

Miłość to światło życia a małżeństwo to rachunek za prąd

Miłości! tyś zawsze wielką,
Wielką w twoich zwątpieniach, wielką w twojej wierze,
Jeszcze większą w żądaniach, największą w ofierze. (Adam Asnyk)

No właśnie, ofiara… finansowa jest rzeczywiście dość duża, bo organizacja ślubu i nawet skromnego wesela wymaga sporych nakładów. Chyba każdy, kto brał ślub wie, że jest to jeden z trudniejszych etapów organizacji ślubu. Wydatki można podzielić zgodnie z tradycją, czyli rodzina panny młodej płaci za: strój panny młodej, zaproszenia, przyjęcie weselne, uroczystość w kościele, fotografa i kamerzystę i ewentualnie za usługi konsultanta ślubnego (wedding planner). Rodzina pana młodego funduje strój pana młodego, obrączki, bukiet dla panny młodej, napoje na przyjęciu, usługi DJ lub orkiestry oraz samochód, którym będą jechali Państwo Młodzi. Okazuje się więc, że rodzina panny młodej ma nieco więcej wydatków :) Coraz częściej obie familie dzielą się równo po połowie wydatkami za przyjęcie i ceremonię, a każda z nich kupuje oddzielnie stroje dla młodych. Jest to chyba dobre rozwiązanie, gdyż pozwala uniknąć poczucia niesprawiedliwości jednej ze stron.

szampan
Przyjęcie weselne to chwile świetnej zabawy
Konsultant ślubny?
Planowanie i organizację ślubu i uroczystości weselnych można zlecić konsultantowi ślubnemu lub firmie zajmującej się organizacją wszystkiego, co jest związane z ceremonią. Rola konsultanta może zacząć się już na etapie oświadczyn, a skończyć na podróży poślubnej. Z takich usług korzysta coraz więcej osób, które mają własne firmy, dużo pracują, podróżują, zajmują odpowiedzialne stanowiska i stale brakuje im czasu. Każde przyjęcie jest wycenianie indywidualnie. Zazwyczaj pierwsze spotkanie z wedding plannerem odbywa się przynajmniej rok przed planowaną ceremonią i dotyczy oczekiwań, wyobrażeń państwa młodych. Kolejne spotkania to ustalanie szczegółów współpracy, kosztorysu i podpisanie umowy. Warto zatem rozważyć także taką możliwość.

Jakie zaproszenia, takie przyjęcie
Już na samym początku warto przygotować listę gości - wypisać osoby, które wypada zaprosić na swój ślub i przyjęcie weselne. Pozwoli to oszacować przybliżoną liczbę osób, dla których robimy przyjęcie. Osobiście zaprasza się członków najbliższej rodziny oraz bliskie osoby, pozostałym można zaproszenie wysłać pocztą, co najmniej na miesiąc przed uroczystością. Warto przygotować kilkanaście zaproszeń więcej niż liczba osób na liście gości-zawsze może się okazać, że jest jeszcze ktoś, kogo chcielibyście zaprosić.
Litery R.S.V.P. na zaproszeniu oznaczają, że zaproszeni gości powinni poinformować, czy pojawią się na Waszym przyjęciu (fr. répondez s’il vous plaît - proszę o odpowiedź). Można też napisać, że prosicie o potwierdzenie przybycia, dzięki czemu unikacie stresu, związanego z niezrozumieniem i tak już wszechobecnych skrótów (nawet, jeśli są one bardzo eleganckie :) ). Ja spotkałam się także z adnotacją „Black Tie”, co oznacza, że zaproszeni mężczyźni powinni przyjść w smokingach (dopisek „White Tie” sugeruje, aby panowie wystąpili we frakach).

Ceremonia
Jeśli decydujecie się na ślub kościelny, warto zastanowić się, w jakiej kolejności będziecie wchodzić do kościoła. Ksiądz może powitać parę młodą przy wejściu do kościoła i poprowadzić ich do ołtarza. Orszak ślubny może także tworzyć cała rodzina, np. pierwszą parę tworzą nowożeńcy, a w dalszej kolejności idą rodzice panny młodej, rodzice pana młodego i świadkowie. Obecnie coraz częściej panna młoda jest prowadzona do ołtarza przez ojca, gdzie czeka na nią pan młody.

Przyjęcie weselne
Tu możliwości jest tak wiele, że nie ma chyba jednej recepty na udane wesele. Poza menu, którego wybór należy do państwa młodych, jednym z najważniejszych elementów udanej zabawy jest muzyka. Przed weselem narzeczeni powinni spotkać się z orkiestrą lub DJ’em i ustalić jaki rodzaj muzyki preferują. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy utworów, które młodzi chcieliby usłyszeć, a które „przeboje” nie powinny być grane. Należy jednak pamiętać, że powinny być to utwory, przy których będą dobrze się bawili wszyscy goście.

młoda para
Para młoda zawsze wygląda pięknie w tym dniu
Obiad i… impreza?
Dla par, które nie chcą organizować „tradycyjnego” wesela, dobrym wyjściem może być obiad poślubny w restauracji. Na takie przyjęcie nowożeńcy zapraszają zazwyczaj od 15 do 50 osób, ścisłe grono rodzinne i najbliższych przyjaciół. Uroczystość taka trwa najczęściej ok. 6 godzin.
Ciekawym pomysłem jest również zorganizowanie „ imprezy łączonej”, tj. obiadu rodzinnego tuż po ceremonii ślubnej. A następnie, w godzinach wieczornych, „luźniejszej” zabawy klubowej-zarówno dla rodziny, jak i wszystkich znajomych.
Staropolskie przesądy, zgodnie z chronologią zdarzeń
Termin ślubu: Za najszczęśliwszy moment zawarcia związku małżeńskiego uważa się miesiące z literą „r”. Marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień mają zagwarantować młodej parze trwałość i harmonię małżeństwa. Pomyślność wróży też data ślubu wyznaczona na dzień lub dwa po pełni księżyca oraz wypowiedzenie sakramentalnego „tak” o pełnej godzinie.
Strój panny młodej: Panna młoda powinna mieć na sobie:
Coś białego – symbol czystości swoich uczuć
Coś niebieskiego – co ma gwarantować wierność przyszłego męża
Coś nowego – dla zapewnienia dostatniego życia w małżeństwie
Coś starego – dla zapewnienia wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół
Coś pożyczonego – dla zapewnienia życzliwości ze strony nowej rodziny
Pan Młody nie może oglądać kreacji swojej wybranki przed ślubem. Sukni ślubnej nie powinna przymierzać niezamężna siostra panny młodej, w przeciwnym razie zostanie starą panną, a związek panny młodej, która nie pilnuje swojej sukni może być nieudany.
Dostatek: Aby w przyszłym małżeństwie były dostatek i powodzenie, panna młoda zaszywa w bieliźnie kryształek cukru i okruszek chleba. Pan młody powinien za to włożyć w kieszeń drobne pieniądze.
Pogoda: Słoneczna, ciepła aura niesie pomyślną wróżbę szczęścia w małżeństwie. Mały deszczyk uważany jest za błogosławieństwo na nowej drodze życia. Niepomyślną wróżbę niesie słońce koloru czerwonego lub gdy słychać grzmoty.
W kościele: Jadąc do kościoła, para młoda nie powinna zawracać, ani też zatrzymywać się gdzieś na dłużej. Przed ołtarzem panna młoda nie może oglądać się za siebie, co mogłoby symbolizować, że wychodzi za mąż niechętnie.

TAGI: związek