Rozstanie

trudne chwile
Czasami pojawia się kryzys i wątpliwości
Wszyscy zapewne pamiętamy, jak to jest w stanie zakochania: motyle w brzuchu, dotykanie duchowych tajemnic, zamienianie niemożliwego w możliwe i nieodparte odczucie, że tak już będzie zawsze po kres naszych dni. Stan ten jest jednak w swojej naturze stanem ulotnym i związek musi nieuchronnie rozwijać się dalej. To oczywiste, że bywa i tak, że zmierza ku ROZSTANIU.
 

Dlaczego się rozstajemy?
Generalnie można wymienić trzy główne powody takiego rozwoju wypadków:
1. Niedopasowanie.
Kiedy fala hormonów zalewająca nasz mózg zacznie opadać (najczęściej po 3 miesiącach) czasami (a nawet często) okazuje się, że poza erotyczną fascynacją jakoś nam nie pod drodze. Wychodzi na jaw, że za dużo nas dzieli, od sposobów sprzątania mieszkania i wydawania pieniędzy, po traktowanie psa i kota, pomysły na wychowanie dzieci lub stosunek do aborcji.
2. Wypalenie związku, czyli casus „starego małżeństwa”
W takim związku obecność partnera w naszym życiu zaczynamy traktować jako oczywistość. Rezultat jest prosty - prawie nie dostrzegamy drugiej osoby. Już nie zabiegamy o siebie i przestaje nam zależeć na tym, kim jest nasz partner, co czuje (i vice versa) i jak się wzajemnie postrzegamy- to takie niechlujstwo emocjonalne (zazwyczaj ma też wymierne fizyczne przejawy).
3. Osoba trzecia
Zdrada jest często rezultatem przypadku drugiego, kiedy w nudnym i nadmiernie uporządkowanym życiu pojawia się ktoś, kto dostrzega w nas lub naszym partnerze nowe możliwości. Rozmowy znowu stają się fascynujące, nabiera się niezwykłej perspektywy, w której nawet utknięcie w korku w jednym samochodzie staje się fascynującą przygodą... 
 
Chociaż boli...

Każde rozstanie boli i dotyczy obydwu stron. Prawie zawsze i bez względu na to jak przebiega. Jeśli to, co się działo pomiędzy dwojgiem ludzi było ważne, to jasne, że utrata jest trudna do zniesienia. Nie warto jednak „iść na żywioł” i poddawać się emocjom w sposób całkowicie niekontrolowany, ponieważ sposób rozstawania silnie rzutuje na naszą przyszłość. Nie ma sensu robić sobie wroga z osoby, która zna nas najlepiej (!) oraz  pokazywać samych siebie z najgorszej strony. Poza tym, co najważniejsze, wspólne życie do czegoś zobowiązuje- partnerzy są w dużym stopniu za siebie odpowiedzialni ...do samego końca.

rozstanie
Obu sronom trudno jest przeżyć rozstanie
Jak odejść?
Znikanie bez uprzedzenia, zdawkowe pożegnanie „Żegnaj na zawsze” tuż przed wyjazdem lub ważnym wydarzeniem w życiu partnera świadczy jedynie o tchórzostwie odchodzącego i braku szacunku do osoby „porzucanej”. Warto zdobyć się na odwagę i porozmawiać, nie stawiać jej zarzutów, ale uczciwie (to z reguły też jest trudne i boli) spróbować wyjaśnić dlaczego rozstanie w danej sytuacji jest najlepszym rozwiązaniem dla dwojga. Wymaga to dużo odwagi ale warto, ponieważ jak emocje opadną partner/ka nie będzie się czuł się nieważny i zlekceważony- jak zużyta rzecz. Szczera rozmowa pozwala dostrzec błędy (warto skupić się na swoich, bo tych możemy w przyszłości unikać) i może sprawić, że nie utracimy bliskości z naszą dotychczasową drugą połową. Takie rozstania, chociaż trudno to sobie wyobrazić w trakcie wydarzeń,  są często początkiem...przyjaźni.

Jak przeżyć rozstanie?
Na początku, kiedy słyszymy „To już koniec” i próbujemy przyjąć to do świadomości, życie staje się koszmarnym snem, często nie czujemy nic - zamieramy. Emocje są tak silne, że zagłuszają myślenie, niekiedy całkowicie. Do rzadkości należy (szczera!) reakcja „Życzę Ci szczęścia, jesteś wolny, masz wybór”... Po niedowierzaniu, wypieraniu przychodzi czas na rozpacz i łzy. To czas lamentu i reakcji od których warto się powstrzymać: rękoczynów, wyzwisk, zatrzymywania siłą, prowadzenia dochodzeń. To nie ma sensu, ponieważ pogłębia poczucie bezradności i niebezpieczne narusza szacunek do siebie samego. Czas rozpaczy jest przeznaczony na rozpacz- trzeba się wypłakać, najlepiej na ramieniu przyjaciela. Mówić bliskim o swoim żalu, cierpieniu, niezgodzie na tę sytuację. To bardzo potrzebne. I nie trwa wiecznie. Pomaga.

A potem?
Zamiast proszków uspokajających trzeba zadbać o siebie... wskazana jest aktywność fizyczna, coś ekstra z ciuchów i pielęgnacji ciała, nadrobienie zaległości kulturalnych i naukowych- to na co przyjdzie ochota.