Oblicza miłości

TAGI: związek
oblicza miłości
Piękno miłości

MENU MIŁOŚNYCH ZWIĄZKÓW
Miłość jest tak subtelna, jak chwila która ją opisuje. Dziś myślę o jedzeniu, więc posłużę się językiem kulinarnym. Jak opisać taką potrawę, która zwie się „miłość”? To pewnie niemożliwe... należy przecież wziąć pod uwagę zarówno pikantną namiętność, pieprzną lub prawie narkotyczną, orientalną fascynację, jak i słodką, roztapiającą serce czułość, miętowe przywiązanie...do tego jeszcze lekko słone zaangażowanie, no i odpowiedzialność, taką z odcieniem goryczy.


Szukając oparcia w psychologii, można za punkt wyjścia uznać trójczynnikową koncepcję miłości (Sternberga), która zgodnie z nazwą koncentruje się tylko na trzech składnikach, ale za to jakich! W zależności od tego, który lub które z tych trzech czynników są w danym momencie trwania związku szczególnie nasilone, możemy mówić o różnych rodzajach miłości w związku.


SMAKI MIŁOŚCI:
 Pikantna namiętność. Na namiętność składają się takie, często skrajnie nasilone emocje jak: zachwyt, pożądanie, radość oraz zazdrość, tęsknota i ból. Łączy się z nią oczywiście nierzeczywiste, wyidealizowane postrzeganie wybranka. Namiętność jest bardzo zaborcza – wymaga nieustannej pielęgnacji, co potrafi poważnie dezorganizować życie. Jest to uczucie niezwykle dynamiczne, początkowo silnie narastające, a z czasem gwałtownie wygasające wraz z powrotem realistycznego spojrzenia na świat.


Słodka intymność. Jest rodzajem koktajlu uczuciowego charakterystycznego dla każdej miłości. Odczuwają ją wobec siebie zarówno partnerzy, rodzice, przyjaciele. Jej przejawem jest szacunek i pragnienie dbania o dobro drugiej osoby, przeżywanie szczęścia przy obcowaniu z nią, porozumienie i pewność, że można jej zaufać. Siła uczuć i działań tworzących intymność narasta stopniowo i również bardzo powoli opada.


Słone zaangażowanie. To wszelkie działania mające na celu podtrzymanie relacji, przekształcenie jej z zakochania w trwały związek i pokonanie potencjalnych trudności, które mogą pojawić się na jego drodze. Jest ono najbardziej zależne od naszej woli i świadomych decyzji. To tzw. „praca nad związkiem”. Oznacza inwestowanie czasu, działań, myśli, uczuć i starań w miłosną relację.


MIŁOSNE POTRAWY
Szczyt miłosnej sztuki wiązania smaków to miłość doskonała – taka, w której, te wszystkie trzy smaki są harmonijnie ze sobą splecione. Inne, mniej zrównoważone potrawy, to:
Miłość partnerska – to związek słodko-słony, taki który zdominowała przyjaźń. Bliskość i zaangażowanie są silne, ale smak namiętności gdzieś zanika.
Miłość fatalna – to zupełnie, co innego. Ma ostry smak namiętności i za dużo słonego zaangażowania. Brakuje w niej łagodnej słodyczy bliskości. Szkodzi zdrowiu.  
Miłość romantyczna – w której zdecydowanie za mało jest zaangażowania, ponieważ zakochane osoby nie znają się jeszcze zbyt dobrze. Wyjątkowo słodka potrawa z namiętności i intymności, momentami aż do mdłości.
Miłość pusta – to tylko bardzo gorzkie zobowiązanie.
Jest jeszcze zadurzenie – smak chili, za ostry na dłuższą metę, gdy doświadczamy jedynie namiętności, lubienie- słodkie i nawet przyjemne, ale intymność to za mało na miłość.


I PARĘ SŁÓW CAŁKIEM SERIO O MIŁOŚCI
Erich Fromm w słynnej książce „O sztuce miłości” twierdził tam, że jest ona postawą, która wyraża się nie tylko w stosunku do drugiej osoby, ale szerzej - do całego świata i nazywał ją sztuką. Wierzył, że odczuwania i działania w imię miłości można się nauczyć w każdym momencie życia, więc nigdy nie jest za późno. Polega ona na dawaniu: uczuć, uwagi, czasu, czynów i ciągłym dzieleniu się z innymi tym, co samemu się posiada materialnie i duchowo. Kiedy kochamy, działanie na rzecz innych sprawia nam większą radość niż branie i czerpanie korzyści. Jest to więc czynne obdarowywanie innych samą sobą przy nieograniczaniu partnera swymi oczekiwaniami, okazywanie szacunku dla jego odmienności i indywidualności oraz pragnienie emocjonalnego  wzajemnego poznania. Podstawowym celem miłości jest według Fromma zaspokajanie potrzeb ukochanej osoby, zwłaszcza tych psychicznych. Bezinteresownie i bez oczekiwania emocjonalnej zapłaty. Trudne wyzwanie. Ale taka właśnie jest miłość...

TAGI: związek