Małżeństwo

TAGI: związek

małżeństwo
Połączeni na zawsze?
Małżeństwo?
Czy nierozerwalne z przysięgą, że „nie opuszczę Cię aż do śmierci” nawet jeśli miłość wygaśnie, czy takie, które opiera się na kontrakcie emocjonalnym i materialnym, ale warunkowym? Bywa różnie, ale z pewnością małżeństwo jest jakąś umową. Jego historia niestety nie jest zbyt romantyczna. Wywodzi się z potrzeby łączenia rodzin i majątków oraz oczywiście posiadania jak największej ilości potomków. Taka tradycja obowiązuje w wielu kulturach po dziś dzień.

Dlaczego rozwód?
Zacznę nietypowo... czyli od rozwodów. Okazuje się bowiem, że najbardziej trudnymi i spornymi kwestiami są wtedy trzy sprawy: dzieci,  pieniądze i wierność. O to właśnie, ludzie, którzy kiedyś się kochali i tworzyli małżeństwo, kłócą się najbardziej. W jakim wymiarze czasu i kto ma sprawować opiekę nad dziećmi, jak je wychowywać? Jak podzielić majątek, tak żeby obydwie strony były zadowolone i nie utraciły niezależności? Co jest zdradą i czy tzw. ”skok w bok” unieważnia wszystko, co sobie obiecywaliśmy? Dramatyczne rozwodowe realia wyraziście pokazują, co warto rozważyć przed podjęciem decyzji o wspólnym życiu.
Niestety jest to w dużej sprzeczności z romantyczną i optymistyczną wizją małżeństwa, jaką wdrukowuje nam kultura, w której żyjemy.

A miłość?
Oczywiście, że miłość jest postawą więzi, ale ... ona też rządzi się swoimi prawami. Nie jest dana nam raz i na zawsze. Chociaż to slogan, to oczywiste, że wraz z nami miłość zmienia się i pięknie dojrzewa, albo podlega rutynie i zamiera. Małżeństwo może ją wspierać, albo niszczyć, w zależności od tego, jak traktujemy wzajemną umowę i czy tak naprawdę została ona jasno określona i świadomie zawarta.
Z naukowych doniesień bezsprzecznie wynika, że chociaż przeciwieństwa się przyciągają, to na dłuższą metę sprawdzają się podobieństwa, zwłaszcza w zakresie: światopoglądu, wykształcenia i zainteresowań. I to jest fakt. Świadomy wybór? Chociaż rzadko to się zdarza, warto w fazie przedmałżeńskiej z dużą otwartością przyjrzeć się sobie samej i partnerowi w kilku obszarach.

  1. Czy chcemy mieć dzieci i w jakiej fazie życia? Co jeśli okaże się, że jedno z partnerów nie będzie mogło być biologicznym rodzicem? Czy w grę wchodzi adopcja? Jakie mamy poglądy na wychowanie dzieci np. czy uznajemy przysłowiowe klapsy, albo wymagamy jedzenia trzech wspólnych posiłków dziennie lub karmienia piersią albo spania niemowlęcia w oddzielnym pokoju ? (itd.!)
  2. W kwestii pieniędzy nie chodzi jedynie o gromadzenie i podział majątku, ponieważ pieniądze są wyróżnikiem naszego stosunku do pracy i niezależności. To trudne sprawy... Jak ma wyglądać podział obowiązków (praca, dom, dzieci)? Czy przez cały czas trwania związku będzie obowiązywać zasada partnerstwa, czy istnieje możliwość pełnienia różnych ról naprzemiennie np. w decyzjach o urlopach wychowawczych albo przerwach zawodowych na dokształcanie? Jak każda ze stron rozumie niezależność i samorozwój?
  3. Czy obydwie strony tak samo rozumieją zdradę? Czy flirt albo krótki romans jest całkowicie wykluczony? Czy wierność jest wyborem, czy przymusem? A co ze „zdradą psychiczną”?

I co jeszcze, żeby małżeństwo nie stało się pomyłką?
W fazie zakochania bardzo trudno rozstrzygać takie kwestie i się nad nimi zastanawiać, ponieważ romantyczna wizja przyszłości dominuje nad realizmem. Można więc porozmawiać o tym z doświadczonymi małżonkami, których uważamy za mądre osoby. Mogą przekazać wiele zaskakujących informacji...

nierozerwalny związek
Nierozerwalny związek?
On i jego rodzina...
Kolejnym mało popularnym, ale jak praktyka pokazuje, rozsądnym krokiem, jest obserwacja relacji naszego wybranka z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Prawie każda kobieta ma przekonanie, że miłość zmieni partnera, ale z reguły (może niestety) tak nie jest. Mamy tendencję do przenoszenia wielu mechanizmów z własnej rodziny do małżeństwa, co ujawnia się dopiero po kilku latach. Człowiek, który ma dobre i bliskie relacje z innymi ludźmi stwarza o wiele większe szanse na stworzenie takich w małżeństwie. Z pewnością nie może to być jedyny wyznacznik tego, czy warto wiązać się z druga osobą, ale nie powinniśmy tego lekceważyć.

Jednak najważniejsze...
Pozostaje jeszcze najważniejsze, czyli miłość... Każdy z nas rozumie ją inaczej, dlatego też warto dać jej czas i poznać jeszcze przed ślubem, jak działa na każdą stronę w praktyce...

TAGI: związek