Dobór partnera

TAGI: naukowo, związek

odpowiedni partner
Czy to tylko hormony?
W pętach genów i hormonów
Na jakiej zasadzie dobieramy się w pary? Miłość przede wszystkim, ale nie tylko... Pierwsza zasada doboru partnera, bardzo biologiczna, to zasada mieszania genów. Co to znaczy? Pociągają nas osoby o najbardziej zróżnicowanym profilu genetycznym. Badania dotyczące zapachu w pełni to potwierdzają. Okazuje się bowiem, że kobiety najsilniej reagują na zapach tych mężczyzn, których geny najbardziej różnią się od ich własnych! Im większa jest ta różnica, tym lepiej dla ich potencjalnych dzieci, ponieważ będą zdrowsze i bardziej odporne na choroby.
Preferencje kobiet są również uzależnione od faz cyklu: w fazie płodnej jesteśmy o wiele mniej wybredne. Nieco inaczej wygląda to u kobiet biorących pigułki antykoncepcyjne, które „imitują” proces ciąży i sprawiają, że libido jest bardziej stabilne pod tym względem.
Konkluzja pierwsza - Chodzimy tak sobie po wielkim mieście, a nami, całkiem nieświadome, kierują jakieś instynkty...Czy to wszystko?

Efekt zamknięcia pubu?!
Od okresu dojrzewania, a nawet wcześniej, testujemy otoczenie pod kątem własnej atrakcyjności. Na podstawie bilansu „matrymonialnych” sukcesów i porażek ustalamy poziom własnych oczekiwań. Jeśli porażek jest więcej- obniżamy poprzeczkę, jeśli przydarza się nam pasmo wzmocnień np. w postaci licznych komplementów i erotycznych propozycji- poprzeczka automatycznie przesuwa się w górę. Poszukujemy osób, które oceniamy podobnie i w efekcie własne oczekiwania w dużym stopniu odzwierciedlają naszą rzeczywistą atrakcyjność.
Jednak przynależność do grona „wybrańców losu” wcale nie jest taka przyjemna... ponieważ im wyżej stoimy w hierarchii, tym trudniej o partnerów na tym samym poziomie. Nie ma ich wielu i zdobyć ich nie jest łatwo. A nawet jeśli się uda, to nie wiadomo na jak długo, ponieważ rywalizacja o takiego partnera jest silna i nieustająca. Im wyżej mężczyzna stoi w drabinie społecznej, tym kandydatek do związku z nim jest więcej.
Jeśli poszukiwania partnera trwają zbyt długo mamy tendencję do zaniżania oczekiwań. Zjawisko to określa się efektem zamknięcia pubu. Obserwacje poczynione w barach dla samotnych mężczyzn i kobiet wykazały, że na początku poszukujący są niezwykle wybredni, ale im później, tym łatwiej jest im zaakceptować tych, których z początku ignorowali.
Konkluzja druga - mierz zamiary na aktualne siły

Atrakcyjność kobiet


Mężczyźni od zawsze byli bardziej czuli na atrybuty młodości: gładką skórę oraz długie i jedwabiste włosy. Szczupłość też jest ważna, a dokładniej wyraźnie zaznaczona talia. Mężczyźni zdecydowanie nie gustują w chłopczycach (chociaż są wyjątki

TAGI: naukowo, związek