Nie mam ochoty na seks, bo… mam infekcję intymną!

TAGI: zdrowie
STOP
Szlaban na seks?
Infekcje intymne zdarzają się przynajmniej raz w życiu niemal każdej kobiecie (a także wielu mężczyznom). Do najpowszechniejszych infekcji należą: grzybica, waginoza bakteryjna (bakteryjne zakażenie pochwy), rzęsistkowica i chlamydioza. Jeśli pojawiają się objawy infekcji, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza (ginekologa, urologa), bo nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, np. niepłodności. Skutecznie też przeszkadzają w życiu seksualnym.

 

Zakażenia grzybicze
Infekcje spowodowane przez drożdżaki (candida) to jedna z najczęstszych chorób "kobiecych" - szacuje się, że cierpi lub cierpiało z ich powodu nawet 75% kobiet. Objawiają się zazwyczaj zaczerwieniem okolic sromu, świądem oraz bezwonnymi białawymi upławami o charakterystycznej "serkowatej" konsystencji, czasem pieczeniem i bólem, nasilającym się zwłaszcza po współżyciu.


Każda kobieta, która choć raz cierpiała z powodu grzybicy, wie, jaki to dyskomfort. Mężczyźni mogą przechodzić tę chorobę bezobjawowo lub mieć jedynie zaczerwienioną żołądź członka, jednak także muszą się leczyć, nawet jeśli nie zauważają u siebie żadnych zmian chorobowych. Jak się można "zarazić" grzybicą? Wbrew potocznej opinii, nie jest to choroba zaliczana do przenoszonych drogą płciową (chociaż partnerzy seksualni mogą nawzajem się infekować i powinni być leczeni wspólnie). Najczęściej za infekcję pochwy odpowiedzialne są grzyby pochodzące z przewodu pokarmowego lub już bytujące w pochwie. Doskonale czują się w wilgotnym i ciepłym środowisku i szybko namnażają u osób o obniżonej odporności (zwłaszcza u kobiet z zaburzonym pH pochwy, np. stosujących antykoncepcję hormonalną, będących w ciąży, karmiących piersią lub kobiet w okresie menopauzy). Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy zalicza się także siedzący tryb życia, noszenie obcisłych ubrań z syntetycznych tkanin, korzystanie z sauny lub basenu itd.


Koniec seksu?
Niestyty czasem wstrzemięźliwośc jest konieczna
Zakażenia bakteryjne
Infekcje bakteryjne są (obok grzybiczych) najczęstszymi problemami intymnymi kobiet. BV (bacterial vaginosis) objawia się najczęściej upławami o rybim zapachu, mogą jej towarzyszyć ból czy świąd. Czasami bywa błędnie rozpoznawana i mylona z grzybicą, jednak charakterystyczne jest to, że w przypadku zakażenia bakteryjnego zmienia się pH pochwy z kwaśnego na zasadowe (pH > 4,5). Badanie pH pochwy można przeprowadzić w gabinecie ginekologicznym podczas zwykłej wizyty.
Podobnie jak w przypadku infekcji grzybiczych, do czynników sprzyjających zakażeniu zalicza się częste zmiany partnerów, niestosowanie się do zasad higieny lub nadmierne dbanie o higienę (irygacje), urazy mechaniczne pochwy (np. powstałe podczas gwałtownego seksu), antykoncepcję hormonalną, ciążę i okres karmienia piersią, menopauzę itd.


Chlamydioza
Zakażenie chlamydia trachomatis dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn i bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. U kobiet stopniowo zakaża szyjkę macicy, następnie jamę macicy i jajowody (co jest bardzo niebezpieczne ponieważ może prowadzić do niedrożności jajowodów i niepłodności). Objawami chlamydiozy u kobiet (jeśli już wystąpią) mogą być żółtawe śluzowo-ropne upławy, bóle podbrzusza, nasilające się podczas stosunku. U mężczyzn chlamydioza może powodować objawy podobne do zapalenia cewki moczowej (częste oddawanie moczu z uczuciem pieczenia i poranne "kropelki śluzu"). Ponieważ jednak często nie wiemy, że jesteśmy nosicielami chlamydia trachomatis, warto przynajmniej raz w roku przeprowadzić badanie diagnostyczne, zwłaszcza jeśli często zmieniamy partnerów seksualnych. Chlamydia trachomatis może zostać przekazana również w trakcie stosunku oralnego lub analnego.


Rzęsistek
Rzęsistkowica to choroba zaliczana do przenoszonych drogą płciową, jednak możemy się nią również zarazić używając wspólnie ręczników czy korzystając z publicznej toalety lub basenu. U mężczyzny rzęsistek zakaża wydzielinę gruczołu krokowego i nasienie, powodując zapalenie napletka, żołędzi lub cewki moczowej. U kobiet rzęsistek zagnieżdża się w pochwie, szyjce macicy, cewce moczowej, czasem w macicy, jajowodach lub pęcherzu. Najczęstszymi objawami są świąd, pieczenie, bolesne oddawanie moczu, upławy (pieniące się, brzydko pachnące o zielonkawym odcieniu). Bywa jednak, że choroba przebiega bezobjawowo (zwłaszcza u mężczyzn), dlatego ważne są profilaktyczne badania okresowe.


A co z seksem?
Są jednak sposoby by się nie zarazić
Ochrona przed infekcjami intymnymi
Jak się chronić przed infekcjami intymnymi? Przede wszystkim należy dbać o higienę - nie znaczy to, że mamy się dezynfekować, wręcz przeciwnie! Np. dla utrzymania bariery ochronnej pochwy niezbędne są naturalne bakterie (pałeczki kwasu mlekowego). Dlatego kobiety powinny stosować delikatne środki myjące, nie naruszające kwaśnego pH pochwy, nie powinny także stosować niszczących mikroflorę bakteryjną irygacji pochwy.


Oczywiście nie zaleca się, by korzystać wspólnie z ręczników, siadać w toaletach w miejscach publicznych czy w saunie bez ręcznika itd. Jeśli kobieta ma tendencje do nawrotów infekcji intymnych, powinna nosić przewiewną bawełnianą bieliznę, unikać sytuacji sprzyjających infekcji (np. przebywania w wilgotnym kostiumie kąpielowym, seksu bez odpowiedniego nawilżenia, noszenia stringów, itd.) i przyjmować probiotyki ginekologiczne, czyli preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego (lactobacillus), przy czym ważne jest, by były to szczepy bakterii o udowodnionym klinicznie działaniu w środowisku pochwy.


Infekcje intymne to nie tylko dyskomfort i czasowe "wyłączenie" ze stosunków seksualnych - nieleczone naprawdę mogą być bardzo niebezpieczne! Nie są jednak powodem do wstydu - nie wstydzimy się zarażenia wirusem grypy, nie powinniśmy więc wstydzić się choroby pochwy czy żołędzi. Czasem wystarczy zachwianie równowagi hormonalnej w organizmie lub osłabienie po przyjmowaniu antybiotyku, by rozwinęła się np. grzybica. Parter seksualny nie tylko powinien zrozumieć sytuację, ale również wspierać drugą osobę i sam również stosować się do zasad ograniczających ryzyko zakażenia, a także wspólnie leczyć, inaczej współżyjące ze sobą osoby będą zarażać się wzajemnie.

TAGI: zdrowie