Kompleksy seksualne kobiet

Zbyt mały biust?
Zbyt mały biust?

Kompleksy w dzisiejszych czasach nie należą do rzadkości. Zresztą jeśli spojrzeć wstecz, to okaże się, że od zawsze ludzie uważali, że czegoś im braklub, iż posiadają nadmiar czegoś zbędnego. Kompleksy dotykają każdej sfery życia, a zatem też i tej seksualnej. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej kompleksom w rozumieniu tradycyjnym, a zwłaszcza tej części, która dotyka Pań.

Przyczyny kompleksów
Kompleksy wynikają z rozbieżności pomiędzy obrazem realnym swojej osoby, a obrazem idealnym, tj. jacy chcielibyśmy być. Kompleksy związane ze sferą seksualna często dotyczą domniemanych niedoskonałości ciała. Do najczęściej spotykanych powodów niezadowolenia ze swojego ciała jaki zgłaszają kobiety zaliczamy: za mały biust (65%), niezadowolenie ze swoich nóg (49%), niezadowolenie z orgazmu łechtaczkowego (33%), wrażenie bycia mało seksowną (29%), kompleks małych ust (13%), niezadowolenie z budowy swoich genitaliów (13%), kompleks sylwetki, wyglądu (12%), za duży biust (11%), niezadowolenie z wyglądu swojego brzucha (11%), kompleks niekształtnej twarzy (8%), nadmierne owłosienie ud (8%).
Następstwa kompleksów
Na siłę konsekwencji płynących z posiadanych kompleksów ma wpływ wiele czynników. Bez wątpienia ogromne znaczenie ma akceptacja i wsparcie ze strony partnera, jednak i to czasem nie wystarcza. Bowiem kluczowe znaczenie ma fakt, na ile dana kobieta akceptuje siebie i na ile atrakcyjnie się czuje. Oczywiście wpływać na to może środowisko, w którym obraca się kobieta. Jeśli docenia się tam określony typ urody, to kobieta może go spełniać lub nie, co także odbija się na jej stosunku do własnej osoby. Najczęstszymi następstwami kompleksów jest: wrażenie nieestetycznego wyglądu (67%), poczucie bycia gorsza partnerką (34%), niechęć do pokazywania się nago (28%), poczucia zagrożenia wobec partnera (27%), zahamowania w życiu seksualnym (11%), trudności z rozwojem podniecenia seksualnego (8%).

Jak walczyć z kompleksem
Oczywiście najlepszym sposobem jest zaakceptować i pokochać siebie takim jakim się jest. Można też uciec się do sposobów pozwalających nam na modyfikację własnego ciała. Niewielkie niedoskonałości często można zniwelować odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi czy też dietą. Bez problemu w ten sposób można zgubić kilka kilogramów, ujędrnić biust czy pupę. Również styl ubierania może podnieść własną samoocenę, wpłynąć na wydobycie ukrytego seksapilu. W niektórych przypadkach pomocna bywa także medycyna. Zabiegi plastyczne stają się coraz bardziej popularne, jednak należy pamiętać, że jak każda operacja niosą one ze sobą ryzyko. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt przyczyny danego kompleksu. Jeśli jest ona dość obiektywna (przykładowo partner, koleżanki, rodzina przyznają, że rzeczywiście warto coś z tym zrobić), to operacja może rzeczywiście sprawić, iż kompleksy znikną. Jednak jeśli przyczyna jest głębsza, to kompleks może przetrwać lub też może przenieść się na inna część ciała, co może prowadzić do błędnego koła zabiegów czy też wyczerpujących ćwiczeń. W takim wypadku warto skontaktować się z psychoterapeutą, który pomoże w pokonaniu tych problemów. W kolejnym artykule zajmiemy się kompleksami w rozumieniu bardziej psychoanalitycznym. Teraz zaś zachęcam do podzielania się z innymi czytelnikami jakie są Wasze kompleksy i jak sobie z nimi radzicie. Czy kochający partner wystarcza? A może konieczna jest psychoterapia?